Tavaszi nagytakarításra készülsz? Nézd meg a legjobb takarítási tippeket, hogy megszabadulj a téli kosztól, és varázsold otthonodat egy friss, tiszta hellyé!
A tavasz mindig az újjászületés időszaka, amikor a természet felébred a téli álmából, és újra megtelik élettel. Az emberek is átélik tavasszal ezt az újjászületést, éppen ezért sokan ezt az időszakot választják a tavaszi nagytakarításhoz.
Ezer helyen megírták már, mikor fogj hozzá, hogyan oszd be az idődet, mi azonban azt is megmondjuk, milyen házi praktikákkal és könnyen beszerezhető, leggyakrabban otthon is megtalálható eszközökkel ess neki az egyes helyiségeknek. Fedezd fel a legjobb takarítási trükköket, amelyekkel még hatékonyabbá és könnyebbé teheted a tavaszi nagytakarítást otthonodban!
Takarítási tippek: vegyük sorra a helyiségeket!
Nappali takarítása
- Függönyök: vedd le őket, mosd ki és szárítsd meg a címkén található utasításoknak megfelelően, majd a port és az állatszőrt egy speciális szívófejjel távolítsd el.
- Állatszőr eltávolítása: kis kedvenced szőrét többféleképpen eltávolíthatod bútoraidról. Használhatsz száraz szőnyegtiszító kefét, benedvesített papírtörlőt, mely könnyedén felszedi a szőrt, vagy bevizezett gumikesztyűvel dörzsöld át a kárpitot, majd a kesztyűn összegyűlt szőrszálakat egyszerűen mosd le.
- Kanapé: ha a kanapé csak minimálisan szennyezett, először mindenképpen sima szappanos melegvízzel próbálkozz, miután belemasszíroztad a szövetbe, simítsd át az érintett felületet nedves ronggyal, és hagyd megszáradni. Ha ennél súlyosabb a helyzet, alkalmazhatod a szappanos víz és ecet fele-fele arányú keverékét is (először tegyél egy próbát a kárpit kevésbé szem előtt lévő részén). Ha viszonylag friss a folt, szórj rá egy vékony réteg szódabikarbónát, hagyd állni a szennyeződés mértékétől függő ideig, majd porszívózd fel a maradék port. Zsíros foltokra kiváló megoldás a sampon nedves ruhával átdörzsölve, majd kimosva (levehető textíliákra ajánlott). Hihetetlennek tűnhet, de a kávé és teafoltok ellen nincs jobb fegyver, mint a sör! Óvatosan dörzsöld a sört az anyagba, majd hagyd megszáradni és ismételd meg a műveletet néhányszor, addig, amíg a folt teljesen el nem tűnik.
- Mennyezet: kevesen érik el szabad kézzel a magas sarkokban tanyázó pókhálókat, de erre is van megoldás! Tekerj nedves rongyot egy partvisnyélre, így könnyedén összeszedheted őket.
- Könyvespolc, polcok: sajnos elkerülhetetlen, hogy a polcokról legalább nagytakarításkor le kelljen pakolnod, de ha már megtetted, érdemes a polcokat kefés porszívófejjel óvatosan leporszívózni, majd nedves ronggyal áttörölni. Kevesen tudják, de az olívaolaj remek természetes bútorfényező. Csepegtess egy kevés olívaolajat egy puha kendőre, majd dörzsöld be a bútorok felületét. Az olívaolaj segít eltávolítani a karcolásokat és foltokat, és megvédi a bútorokat a kiszáradástól. Ha fokozni szeretnéd a hatékonyságot, fa bútorok esetében keverj össze kis mennyiségű citromlevet és olívaolajat egy permetező flakonban, majd permetezd rá a bútorra, és egy nedves ronggyal töröld át. A citromlé természetes fertőtlenítő hatása révén kiválóan eltávolítja a koszt és az ételmaradékokat.
- Távirányítók: érdemes őket kéthetente fertőtlenítő törlőkendővel áttörölni, de nagytakarításkor se essünk neki mindenféle folyékony oldattal vagy spray-vel, mivel azok beszivároghatnak a gombok alá. A nedves törlőkendő vagy nedves rongy után mindig töröljük át a távkapcsolót száraz ronggyal vagy papírtörlővel.
- Televízió: először porold le a készüléket (használhatsz porcicát), majd töröld át enyhén(!) nedves mikroszálas törlőkendővel. A mikroszálas törlőkendők hatékonyan távolítják el a por- és zsírfoltokat, és nem hagynak szöszöket.
- Képkeretek: töröld le róluk a port, aztán akár nedves ronggyal simítsd őket végig. Az ecet hatékonyan eltávolítja a zsíros és olajos foltokat a képkeretekről is, nyugodtan hívd segítségül. Keverj össze egyenlő arányban ecetet és vizet egy permetező flakonban, majd permetezd az oldatot a képkeretre, aztán nedves, utána száraz ronggyal vagy papírtörlővel töröld át a keretet.
- Füstfoltok: tisztítsd meg a falakat néhány csepp forró vízzel kevert mosogatószerrel, súrold át egy tiszta szivaccsal, menet közben többször nyomkodd ki a szivacsot. A füstfoltos falak, valamint a kandallók belsejének tisztításához szuper fegyver a a forró vízből, fehérítőből és Tide mosóporból álló oldat.
- Szőnyeg: egy jól sikerült év után a szőnyegen aztán lehet minden, mint a búcsúban, de házi praktikákkal ez a probléma is orvosolható. A szőnyegből például egy pohár szalmiákszesz és két liter meleg vízből álló oldatba áztatott szivaccsal könnyen kidörzsölhető a legmakacsabb folt is. Hagyd megszáradni az anyagot, és szükség esetén ismételd meg a műveletet. Ha gyümölcslé vagy szörp ömlött a szőnyegre, használj bátran borotvahabot: itasd fel a foltot, töröld át nedves szivaccsal, nyomj rá egy kis borotvahabot, majd vizes ronggyal töröld tisztára.
Hálószoba takarítása
- Szekrény: a szekrényből egy alapos takarítás után célszerű kiűzni a kellemetlen szagokat is. Ehhez megfelelő eszköz lehet például a levendulás illatosító zacskó, vagy a vattapamacsra cseppentett illóolaj. Durvább esetekben, mondjuk ha a szekrényben dohos szag uralkodik, tehetsz a szekrénybe egy edénykében macskaalmot vagy szódabikarbónát, ami magába szívja a kellemetlen szagokat. Érdemes a kis tálkák tartalmát naponta, de legalább pár naponta cserélni. Egészen extrém esetekben bevetheted a nagyágyút: keverj össze egy pohár ecetet egy pohár ammóniával és negyed pohár szódabikarbónával, majd oldd fel három és fél liter vízben, márts puha rongyot az oldatba, csavard ki, és ezzel töröld át alaposan a szekrényt kívül-belül. Ezt követően akár jöhetnek az elején felsorolt újraillatosító dolgok.
- Padló: ha parkettád vagy laminált padlód van a hálóban, sajnos nem úszod meg, hogy évente legalább egyszer alaposabban foglalkoznod kelljen vele. Szerencsére erre is vannak nagyon jó trükkök. Keverj össze egy kis mennyiségű sót és citromlevet egy tálban. Márts bele egy mikroszálas rongyot, majd dörzsöld át vele a padlót. A só karcmentes padlófényezőként működik, míg a citromsav eltávolítja a szennyeződéseket és foltokat.
- Szennyestartó: hogy ne utólag kelljen kiválogatni a fehér és a színes ruhákat, és semmi ne landoljon emiatt a földön, ha teheted, tarts két szenyeskosarat a hálószobában: egyet a fehér, egyet a színes ruhadaraboknak.
- Hajformázó eszközök: a hajsütővason és hajvasalón lerakódott szennyeződések eltávolításához önts kis mennyiségű alkoholt egy vattakorongra, finoman dörzsöld át az eszközt, majd töröld le nedves ruhával. (Mindenek előtt győződj meg arról, hogy a hajformázók ki vannak húzva a konnektorból, és teljesen lehűltek.)
- Szellőzőnyílás: ha a hálószobádban szellőzőnyílás található, vedd le a tetejét és mosd át mosogatógépben, hogy eltávolítsd belőle a port és az állatszőrt.
- Mennyezeti ventilátor: egy fellépőre állva húzz régi párnahuzatot egyenként a ventilátor propellereire, majd húzd le – a párnahuzat felfogja az összes port.
- Redőnyök: a redőnyök letakarítása alaposan megizzaszthat bárkit, aki nem megfelelő eszközökkel próbálkozik. Egy speciális bútortiszító szívófej segítségével azonban könnyedén felszívhatjuk a redőnyről a port.
- Matrac: ha nem éppen illatos a matracod, a szódabikarbóna itt is segít: szórd a matracra, hagyd rajta 3-4 órán keresztül, majd porszívózd le a matracot. A kellemetlen szagok huss, elrepülnek!
- Párnák: ha van szárítógéped, érdemes évente egyszer, de inkább többször magas hőmérsékletű fokozaton megszárítani benne a párnákat, hogy elpusztítsd a bennük lakó baktériumokat.
- Fejtámla: a kárpitozott fejtámla idővel foltosodhat attól, hogy a hajunk hozzáér. A mosogatószer elég erős zsíroldó ahhoz, hogy eltávolítsa ezeket a szennyeződéseket a kárpitból. Néhány csepp mosogatószer és egy nedves ronggyal való átdörzsölés után olyan lesz az ágyad, akárcsak új korában!
- Ágynemű: az ágyneműt gyakran kell mosni, lehetőség szerint mosd ki és cseréld minden héten. A legtöbb paplant – még a pehelypaplant is – félévente ki lehet (és ki is kell) mosni. Fontos azonban, hogy először olvasd el a címkéket, nehogy a mosóprogram kárt tegyen az ágyneműben.
- Porcicák: nincs mese, évente (legalább) egyszer el kell húzni a bútorokat, és mindenhol alaposan fel kell porszívózni, hogy megszabaduljunk a felhalmozódott porcicáktól.
Konyha takarítása
- Konyhaszekrény: oldj fel egy mosogatótablettát egy vödör forró vízben, majd egy belemártott és kicsavart mikroszálas törlőkendővel töröld át kívül-belül a konyhaszekrényt. (Nem kell leöblíteni.) A mosogatótabletta feloldja a zsírt anélkül, hogy filmréteget hagyna – még sötét szekrényeken is alaklmazható.
- Mosogató: eressz vizet a mosogatóba, szórd be szódabikarbónával és dolgozd össze masszává, majd béleld ki a mosogatót ecetbe mártott papírtörlővel és hagyd állni 20 percig. Ezt követően vedd ki a papírtörlőt és öblítsd ki a mosogatót.
- Eldugult lefolyó: önts egy vízforralónyi forrásban lévő vizet a lefolyóba, szórj bele 1/2 pohár szódabikarbónát és egy pohár ecetet. Hagyd az oldatot habzani, majd önts rá még egy vízforralónyi forrásban lévő vizet.
- Konyhapult: egy konyhabútor nem olcsó mulatság, ezért nagyon fontos, hogy ne tegyünk kárt a pult felületében sem. A mosogatószer, víz és nedves törlőkendő használata minden felületen biztonságos megoldás. Ha a konyhapultodon makacs zsírfoltok éktelenkednek, keverj össze egyenlő mennyiségű ecetet és szappanport. Vidd fel a keveréket a konyhapultra, majd töröld át a felületet egy nedves szivaccsal, végül öblítsd le. Foltok ellen ugyanilyen hatékony megoldás lehet az izopropil–alkohol + nedves rongy kombó. Az olívaolaj kiválóan alkalmas a konyhapult fényesítésére.
- Mosogatógép-szűrő: a mosogatógép szűrőjének megtisztítására tökéletes egy forró vízbe mártott fogkefe és egy kis mosogatószer. Dörzsöld át a forró vizes-mosogatószeres fogkefével a szűrőt, majd öblítsd le a szűrőt.
- Elszívó: a külső felületeken a forró víz és a mosogatószer jól használható a zsír eltávolítására, a szűrőket hígítatlan, erős zsíroldóval kezeld, és 20 percig hagyd hatni. Ezután puha kefével súrold és öblítsd át.
- Tűzhely: a tűzhely tisztításának módja függ annak típusától. Egy gáztűzhely zsíros rácsának nyugodtan nekimehetünk hideg zsíroldóval vagy akár szódabikarbónás vízzel, a villanytűzhely jól bírja az ecetes permetezést, viszont az indukciós főzőlapok ennél finomabb megoldást igényelnek: keverj össze kukoricakeményítőt és vizet, amíg egy paszta állagú keveréket nem kapsz. Kend a pasztát az égett vagy zsíros foltokra, hagyd hatni pár percig, majd töröld át egy nedves szivaccsal vagy ronggyal. A kukoricakeményítő segít eltávolítani a makacs szennyeződéseket anélkül, hogy megkarcolná az indukciós tűzhely üvegfelületét.
- Sütő: Készíts pasztát szódabikarbónából, ecetből és vízből, és kend be vele a sütő belsejét. Hagyja egy éjszakán át hatni, majd reggel forró vízbe mártott ronggyal töröld át.
- Sütőrács: áztasd be egy nagy lavór forró vízbe, amelyben négy-hat mosogatógép tabletta van feloldva, majd dörzsöld tisztára. Bármilyen csábító, ne a kádban végezd el a műveletet, mert a szer megkarcolhatja a zománcot.
- Szemetes: Keverj össze fehérítőt forró vízzel a kukában és hagyd állni néhány órát, hogy megszabadulj az erős szagoktól. Ezután dörzsöld át egy kefével a szemetes belsejét, hogy fellazítsa a ráragadt ételt, majd öblítsd le és hagyd megszáradni.
- Mikró: tegyél a mikróba egy néhány evőkanál ecettel megtöltött tálat és melegítsd addig, amíg felforr és a mikró ablaka bepárásodik. A gőz fellazítja a lerakódott ételmaradványokat, így könnyen letörölheted őket, az ecet pedig szagtalanítóként működik.
- Fiókok: ürítsd ki a konyhaszekrény fiókjait és porszívózd ki őket – meg fogsz lepődni, mennyi minden felhalmozódhat bennük!
- Hűtőszekrény: távolíts el minden polcot és fiókot, porszívózd fel a morzsákat, és törölj le mindent – beleértve a hűtőszekrény belsejét is – forró vízből és fehérítőből álló fertőtlenítő oldattal. Forró vízzel történő mosás előtt ellenőrizd, hogy az üvegpolcok szobahőmérsékletűek-e, nehogy megrepedjenek. Ha nem szeretnél vegyszert használni, előveheted a jól bevált ecetet, szódbikarbónát, citromot, de használhatsz sós vizet a zsíros lerakódásokhoz, az erős, forró teában található tanninok pedig segítenek eltávolítani a szennyeződéseket és a kellemetlen szagokat a hűtőszekrényből. Áztass néhány teafiltert forró vízbe, majd hagyd kihűlni. Töröld át vele a hűtőszekrény belsejét egy puha ronggyal.
- A hűtő körül: Ne felejtsd el megtisztítani a hűtőszekrény tetejét, és kiporszívózni mögötte és a vezeték körül. Töröld le a kilincseket és az ajtókat is.
- Ablakok: Az almaecet használata az ablaktisztítás során segít eltávolítani a makacs foltokat és zsíros lerakódásokat. Keverj össze egyenlő arányban almaecetet és vizet egy permetező flakonban, permetezd az oldatot az ablaküvegre, majd töröld át egy mikroszálas kendővel. A teafaolaj használata antibakteriális hatást gyakorol, így szintén kiválóan alkalmas az ablaktisztításhoz. Keverj össze egy liter vizet és egy teáskanál teafaolajat egy permetező flakonban, permetezd az oldatot az ablaküvegre, majd töröld át egy mikroszálas törlőkendővel.
Fürdőszoba
- Zuhanyfej: keverj el egy rész ecetet egy rész forró vízhez, és áztasd bele a zuhanyfejet legalább három órára, majd öblítsd le.
- Zuhanyfüggöny: A penésztől való megszabaduláshoz dobd a zuhanyfüggönyt a mosógépbe fehérítővel és mosószerrel, majd akaszd fel száradni. A legtöbb szövet zuhanyfüggöny szintén mosható, de hagyd ki a fehérítőt, hogy a színek ne folyjanak el.
- Csempék: keverj össze néhány evőkanál bóraxot és vizet, így készíts egy pasztát. Vidd fel a pasztát a csempékre, hagyd állni 15-20 percig, majd töröld le a csempét egy nedves szivaccsal és törölközővel. Először mindig próbáld ki a tisztítószert egy kisebb területen, hogy megbizonyosodj arról, hogy nem károsítja a csempét. A fürdőszoba csempéi közötti fuga penészedését megelőzhetjük, ha fél liter vízbe ugyanannyi, 20 %-os ecetet teszünk, és ezzel az oldattal átdörzsöljük a felületet.
- Lefolyó: lefolyók esetében érdemes beruházni szűrőkre, melyek felfogják a hajat, állatszőrt és egyéb lerakódásokat, melyektől a lefolyó eldugulhat.
- Fürdőkád: A sütőpor kiváló anyag a fürdőkád tisztítására. A sütőpor alapvetően egy lúgos vegyület, amely segíthet eltávolítani a fürdőkádban lévő zsíros, olajos vagy szappanos maradványokat. A kókuszolaj is nagyszerű lehet a fürdőkád felületének tisztítására. Melegíts fel egy kevés kókuszolajat, majd töröld át a felületet egy szivaccsal. Az olaj eltávolítja a szennyeződéseket, miközben a felületet hidratálja és fényesíti.
- Törölközők: Ahhoz, hogy a régi törölközők ismét frissek és újszerűek legyenek, lássunk egy olyan technikát, amely eltávolítja belőlük az olajokat, az ásványi anyagokat és a mosószer által hátrahagyott maradványokat. Töltsd meg a fürdőkádat forró vízzel, és keverj bele 2 csésze Tide mosóport, 1/4 csésze bóraxot, 1/4 csésze mosószódát és 1/4 csésze Calgon folyékony vízlágyítót (opcionális). Négy órán keresztül óránként keverd meg, majd tedd át a törölközőket a mosógépbe, és mosószer nélkül futtass le egy teljes programot. A világos és a sötét törölközőket külön-külön kezeld.
- Fugák: a csempék közötti fugák tisztításához keverj össze 1/4 csésze hidrogén-peroxidot, 1/2 csésze szódabikarbónát és egy evőkanál vizet vagy mosogatószert. Vidd fel a fugára, hagyd hatni 10 percig, majd puha sörtéjű kefével a dörzsöld át, és öblítsd le.
- Tükrök: a tükrök párásodását megelőzendő kenj be a borotvakrémet a felületre, majd töröld le papírtörlővel.
- Csap: dörzsöld be a csaptelepet ecet és mosogatószer keverékével, és hagyd állni körülbelül 20 percig. Töröld le puha ruhával és öblítsd le. Az extra fényesség érdekében fényesítsd üvegtisztítóval. A csap körüli rések megtisztításához használj puha sörtéjű régi fogkefét és valamilyen tisztítóoldatot.
- Fogkrémmaradványok ellen: A forró víz megteszi a hatását, amit felerősíthetsz valamilyen savas tisztítószerrel, ami a rozsdafoltoktól kezdve a szappanpenészig mindenre jó.
- WC: WC tisztítáahoz is jöhet minden, amit a kádhoz vagy a mosogatóhoz használtunk: ecet, szódabikarbóna citromlé, só. Figyeljünk arra, hogy ne használjunk ecetet, ha már használtunk bóraxot vagy más savas anyagot a vécé tisztítására, mert azokkal reakcióba lépve erős savas gőz keletkezhet.
- WC-kefe: fújd be a WC-kefét és a tartót fertőtlenítőszerrel vagy hígított fehérítővel, majd öblítsd le mindkettőt. A WC-kefét a WC-ülőke és a csésze közé szorítva hagyd lecsöpögni, majd tedd vissza a tartóba, ha teljesen megszáradt.
Mindent összevetve, bár a tavaszi (vagy bármelyik évközi) nagytakarítás nem kifejezetten könnyű és élvezetes elfoglaltság, néhány jó trükkel és hozzávalóval sokkal hatékonyabbá tehetjük.
Összefoglalásként lássuk, mire lehet szükségünk a takarítás során.
A Jolly Jokerek:
- ecet
- szódabikarbóna
- citrom
Jól jöhet még:
- papírtörlő
- gumikesztyű
- só
- szappan
- mosogatószer
- sampon
- mosogatótabletta
- olívaolaj
- fertőtlenítő törlőkendő
- fehérítő
- zsíroldó
- almaecet
- savas tisztítószer
- ammónia
- fogkefe
Plusz pont, ha van otthon:
- sör (nem feltétlenül idegnyugtatásra)
- teafaolaj
- illóolaj
- kókuszolaj
- hidrogén-peroxid
- szalmiákszesz
- borotvahab
- kukoricakeményítő
- bórax
- tea
- izopropil-alkohol
- hideg zsíroldó
További Csináld magad tartalmainkhoz kattints ide! Ha tetszett a cikk, kedveld és kövesd Facebook oldalunkat!