Miért ilyen a Jóbarátok logo, mi a betűtípusa, és mit jelentenek a színes pöttyök a betűk között? Miért utálta mindenki a főcímben szereplő szökőkutat? Mit lehet tudni a Jóbarátok főcímdaláról? Cikkünkből minden kiderül.
A Jóbarátok logo története
A Jóbarátokat az amerikai televíziózás egyik legjobb sorozatának tartják. Nevezhetnénk öregedő ikonnak is (de miért is tennénk?), hiszen a 90-es évek kultúrájának egyik meghatározó eleme volt. De lássuk, mi a helyzet a Jóbarátok logóval, ami a mai napig pólókon, bögréken, és mindenféle más dísz- és ajándéktárgyakon virít.
A Jóbarátok első évadát1994-ben mutatták be az NBC-n, ugyanebben az évben Deborah Naysee tervezte a logót, és azóta sem változtattak rajta. Az egyszerű, de mégis elegáns logó hatalmas népszerűséget hozott a sorozatnak.
Jóbarátok logo – Egy korszak szimbóluma
Kevés dolog emlékeztet jobban a 90-es évekre, mint a Jóbarátok logo felirata. A modern cégek letisztult betűtípusokat választanak, a legtöbb sorozat pedig manapság drága és menő megjelenésű logókkal büszkélkedhet. De a Jóbarátok logójához tökéletesen illik a lágy és rövid kézírás-szerű betűtípus. Hangulatosnak és „házilag készítettnek tűnik”. Pont ez volt a tervezők célja.
A pöttyök titkos jelentése a Jóbarátok logo betűi között
A sorozat rajongói közül sokan kíváncsiak arra, hogy mit jelentenek a logó betűi között lévő színes pöttyök, másoknak eszébe se jutott, hogy jelenthetnek valamit. Most, több évtizeddel a Jóbarátok sugárzásának kezdete után végre kiderül az igazság.
A sorozat készítői elárulták, hogy a színes pöttyök a főszereplők számát – hat barát – szimbolizálják. A tarka pontok barátságosabbá, kellemesebbé és emlékezetesebbé teszik a logót, így az már nem csak egy újabb fekete betűkkel gépelt szó. A színes pöttyök még egy apró célzást tartogatnak a szemfüleseknek: ha jobban megnézzük, a pontok színei megegyeznek azoknak az esernyőknek a színeivel, amelyeket a sorozat bevezetőjében a szereplőknél láthatunk.
Miért fekete-fehér a Jóbarátok logo?
A sorozat logója még ma is elegánsnak, letisztulnak számít, fekete felirat fehér alapon, és a betűk között színes pöttyök. Egyszerű, mégis dizájnos, ráadásul a színek megfordíthatóak, így a logo kerülhet fehér színnel fekete, vagy akár színes alapra is.
A Jóbarátok logo betűtípusa
A logo betűtípusának neve „Gabriel Weiss’ Friends„, melyet innen tölthetsz le (ékezetes karaktereket nem tartalmaz). Sok exkluzív ruha- és ajándékgyártó gyakran használja a Jóbarátok betűtípust, hogy egyedi pólókat tervezzen a „Friends” felirattal. Néha megváltoztatják a feliratot, de a betűtípus továbbra is megmarad.
Jóbarátok főcímdal – 10 meglepő érdekesség, amit eddig nem tudtál róla
Jóbarátok főcímdal és főcím: 10 érdekes tény a sorozat himnuszáról, amiről eddig sehol nem ovashattál. Ismerd meg a Jóbarátok főcímdal rejtett titkait!
A Jóbarátok főcímdala, a The Rembrandts „I’ll be there for you” című szerzeménye minden idők egyik legnépszerűbb tévés főcímdala lett. Az igazi rajongók a mai nem napig unták meg a jellegzetes, dallamos, tapsos, vicces főcímet. Hoztunk néhány érdekességet, amit eddig sehol nem olvashattál az ikonikus főcímről és a dalról.
1. Először Rachel tűnik fel a Jóbarátok főcímben
Utána sorrendben: Monica, Phoebe, Joey, Chandler, és végül Ross.
2. Ki kapcsolja le a lámpát a végén?
A Jóbarátok főszereplői közül Monica az, aki a főcím végén lekapcsolja a lámpát a szökőkútnál.
3. A dal kifejezetten a Jóbarátokhoz készült
A „I’ll be there for you” című Jóbarátok főcímdalt a The Rembrandts zenekar kifejezetten a műsor igényeire szabottan készítette el. Az amerikai pop-rock duót, ez a dal tette igazán híressé. Lássuk a világhírűvé vált dal eredeti klipjét.
4. A Jóbarátok főcímdalt néha meg kellett vágni, hogy megfeleljen az epizód hosszának
Amikor a Jóbarátok először adásba került, a főcímek körülbelül 1 perc 32 másodpercig tartottak. Az idő előrehaladtával azonban a a felére csökkentették (vagy felgyorsították) azt, ennek pedig konkrét oka volt. A Jóbarátok eredetileg akkor került adásba, amikor a reklámszünetek rövidebbek voltak, mint manapság, ahhoz, hogy egy epizód beleférjen a szabványos félórás idősávba anélkül, hogy feláldoznánk bármelyik történetszálat, a főcímet néha meg kellett kurtítani.
5. A tapsok néha szinkronban vannak a sorozat képkockáival
A Jóbarátok főcímdalában a legikonikusabb elem a taps. A rajongók talán észre sem vették, hogy a tapsokat néha a sorozat képkockáihoz társították. Ilyen pl. a 4. évad nyitóepizódja, amikor azt vágták rá a tapsra, ahogy Chandler a homlokát ütögeti.
6. Néhány Jóbarátok résznél megváltoztatták a főcímet
Az egyik ilyen a Londonban játszódó 2 epizódos évadzárás, amikor Ross készül feleségül venni Emilyt. Mivel az eredeti főcímben New York-ot és a város néhány nevezetességét mutatták be, logikus volt, hogy a londoni részeknél ilyen képkockákat vágtak be a főcímbe. Ha jobban megnézzük észrevehetjük, hogy a speciális főcím spoilert tartalmaz, hiszen kiderül belőle, hogy Rachel mégis elmegy Londonba az esküvőre.
A „Las Vegasban” epizód volt a másik eset, amikor a sorozat főcímdalába kicsit belenyúltak.
Ez volt az első olyan epizód, amely azután került adásba, hogy Courteney Cox hozzáment David Arquette-hez, és ragaszkodott ahhoz, hogy a férjezett neve bekerüljön a főcímbe. Természetesen, hogy tisztelegjenek a különleges alkalom előtt, a többi főszereplő is követte a példáját, így a főcímben viccesen mindenki neve után szerepel az „Arquette” vezetéknév is.
7. Matt LeBlanc neve megváltozik a főcímben
A sorozat első epizódjainak főcímében Matt LeBlanc nevét mintha másképp írták volna, mint most („Matt Le Blanc”, külön, három részben). Bár egyesek úgy gondolják, ez csak egy hiba lehetett, az is elképzelhető, hogy LeBlanc időközben egyszerűen csak megváltoztatta a „művésznevét”.
8. Eredetileg más dal lett volna a főcímben
A Jóbarátok eredeti főcímdala állítólag az R.E.M. „Shiny Happy People” című száma lett volna. Az R.E.M. kihagyta ezt a lehetőséget, egy másik zenekart kellett találni, így jött a képbe a The Rembrandts.
9. A műsor alkotóival közösen íródott a főcímdal
Néhány rajongót biztosan megdöbbent, hogy a Jóbarátok főcímdalát, az „I’ll Be There For You”-t csak részben a The Rembrandts írta, a sorozat zenei vezetőjével, Michael Skloffal és, Allee Willis szövegíróval közösen.
A The Rembrandts tagjai, Danny Wilde és Phil Solem bevallották, hogy viszonylag kevés közük volt a dal megírásához. Bár a pontos összeg nem ismert, a Jóbarátok főcímdal után hazavitt jogdíj nem volt csekély, a zenekar egyik tagja elismerte, hogy az anyagi haszonból sikerült mindkét gyerekét főiskolára járatnia.
10. Tapsok a főcímdalban – mennyi az annyi?
A kérdés, hogy valójában hány taps szerepel a Jóbarátok főcímében, elég nagy bizonytalanságot eredményezett, még a színészek is nehezen emlékeztek arra, hogy hányszor kellett pontosan tapsolniuk. Jimmy Kimmel műsorában Courteney Cox például elvétette a tapsok számát. Danny Wilde és Phil Solem, a The Rembrandts tagjai azonban rövidre zárták a kérdést, amikor interjút adtak a BuzzFeednek, elmondták: NÉGY taps szerepel a főcímdalban.
Természetesen nem maradhat el az ikonikus főcímdal szövegesem, és mutatjuk magát a főcímet is.
The Rembrandts- I’ll be there for you
So no one told you life was gonna be this way
Your job’s a joke, you’re broke
Your love life’s DOA
It’s like you’re always stuck in second gear
When it hasn’t been your day, your week, your month
Or even your year, but
I’ll be there for you
(When the rain starts to pour)
I’ll be there for you
(Like I’ve been there before)
I’ll be there for you
(‘Cause you’re there for me too)
You’re still in bed at ten
And work began at eight
You’ve burned your breakfast
So far, things are going great
Your mother warned you there’d be days like these
But she didn’t tell you when the world has brought
You down to your knees that
I’ll be there for you
(When the rain starts to pour)
I’ll be there for you
(Like I’ve been there before)
I’ll be there for you
(‘Cause you’re there for me too)
No one could ever know me
No one could ever see me
Seems you’re the only one who knows
What it’s like to be me
Someone to face the day with
Make it through all the rest with
Someone I’ll always laugh with
Even at my worst, I’m best with you, yeah
It’s like you’re always stuck in second gear
When it hasn’t been your day, your week, your month
Or even your year
I’ll be there for you
(When the rain starts to pour)
I’ll be there for you
(Like I’ve been there before)
I’ll be there for you
(‘Cause you’re there for me too)
I’ll be there for you
I’ll be there for you
I’ll be there for you
(‘Cause you’re there for me too)
Jóbarátok szökőkút: ezért utálták a szereplők
Jóbarátok szökőkút – tudd meg, hogyan, miért kerültek bele a szereplők, miért utálta mindenki, és ismerd meg a főcím forgatásának legérdekesebb részleteit.
Minden valamire való Jóbarátok rajongó elég elvetemült ahhoz, hogy akárhányszor képes legyen végignézni a sorozat főcímét. Mindannyian tudjuk, mikor – és pontosan hányszor (négyszer!) – kell együtt tapsolnunk a Jóbarátok szereplőivel a főcímdalban, és ki kapcsolja le a lámpát a főcím végén. Azt eddig azonban nem tudtuk, hogy pontosan miért is kötnek ki mindannyian a szökőkútban. Most eláruljuk.
Jóbarátok szökőkút – hogy került mindenki bele?
„Emlékeim szerint ez eredetileg nem volt forgatókönyvben” – mondta Greg Grande, a sorozat díszlettervezője az EW-nek. „Inkább rögtönzés volt. Ahogy beköszöntött az este, a színészek egyre jobban belelendültek a mókázásba. Valószínűleg csak örültek, hogy együtt lóghattak, és megittak néhány koktélt. Nem akarom megmondani, melyikük kezdte, aki miatt a végén a Jóbarátok színészei mind szökőkútban kötöttek ki. És ez volt az egyik legjobb felvétel. Egy rögtönzött, csodálatos pillanat volt.”
Az ikonikus kanapé és a Tiffany lámpa
Mielőtt a szereplők lehuppantak a kanapéra, esernyőkkel játszottak, és (természetesen) bemásztak a szökőkútba, Grande feladata az volt, hogy kitalálja, milyen a bútorok szerepeljenek a Jóbarátok szökőkutas főcímében. „Az én feladatom az volt, hogy megbizonyosodjak arról, hogy a kanapé és a lámpa a helyén van” – mondja. „Ez a két elem a legfontosabb darabok közé tartozik a sorozat történetében, amelyekkel a Jóbarátok szereplői törzshelyét, a Central Perk nevű kávézót berendeztem. A kávézóban a főcímben szereplő kanapét használtuk, és – talán néhányan észrevették – az első évad első néhány epizódjában volt egy Tiffany lámpa is a Central Perk díszletében. Ezt jelképezi az a lámpa a főcímben.
Jellemző tévhit a Jóbarátok szökőkútról
Általános tévhit a Jóbarátok szökőkútjáról, hogy New York-ban, a Central Parkban van. A szökőkút valójában a Warner Brothers filmstúdió területén található, Kaliforniában, Burbankban. A Jóbarátok szökőkútja hasonlít a Central Parkban található Cherry Hill szökőkúthoz, emiatt gyakran hiszik azt sokan, hogy az szerepel a főcímben.
Eredetileg nem is lett volna szökőkút
Érdekesség, hogy a főcímet eredetileg egy épület tetején akarták forgatni, Los Angeles egy olyan részén, amely akár New Yorknak is beillene. A banda egy kis tetőbulira készült, mint a tipikus New York-i fiatalok, de a szél és az egyéb időjárási problémák miatt a tetőn való forgatás túl drága lett volna, ezért Kevin Bright és Marta Kauffman (a Jóbarátok két írója) körülnézett a Warner Bros. Ranch-en, Kaliforniában, hátha van valami megfelelő hely, amit használhatnának. A telek közepén volt egy kis park, benne egy 1930-as években épült szökőkúttal, amely fölött nagyvárosi sorházak álltak. Bright Kauffman felé fordult, és megvonta a vállát: „Ez lehetne az a park.” Kauffman bólintott. „Lekapcsolhatnánk a világítást az épületek ablakaiban, talán elhozhatnák a kanapét a kávéházi díszletből, és kitehetnék a fűre. Aztán csinálhatnánk valamit a szökőkúttal, nem is tudom, mit” – mondta Bright.
Mégsem szereplő ötlete volt a szökőkútba ugrás?
Az első, korábban említett információnak, mely szerint valamelyik szereplő kezdeményezésére ugrottak mind a szökőkútba, ellentmondani látszik az az elmélet, ami szerint a szökőkút előtti táncolós felvételek között Kauffman odalépett a színészekhez azzal, hogy „Hé, srácok, van egy ötletünk…” Állítólag ez az ötlet volt a Jóbarátok szökőkútba ugrása.
Egyik szereplő sem szerette a szökőkutas felvételt
Órákkal a Jóbarátok szökőkútba ugrása után a szereplők már teljesen átfáztak, összebújva, egymást melegítve próbálták megőrizni maradék jókedvüket.
„Már mindenkinek teljesen merevek voltak az ujjai”
– emlékezett vissza Matt LeBlanc.
„Nem hiszem, hogy volt kedvünk hozzá – vagy egyáltalán úgy nézhettünk ki, mintha jól éreznénk magunkat”
– mondta Lisa Kudrow.
„Nos, határozottan nem az én ötletem volt. Rengeteg időt töltöttünk abban a szökőkútban. Valaki azt gondolta, hogy mindez nagyon szórakoztató lesz, de hadd mondjam el, hogy egyáltalán nem szórakoztató hosszú órákig egy szökőkútban táncolni”
– válaszolta Courteney Cox Ellen DeGeneres műsorában, amikor a műsorvezető a jelenetről kérdezte.
Ott álltak, némán várva az utasításokat, átfagyva, vizes ruhában, amikor Matthew Perry bedobott egy poént, és mindenki nevetésben tört ki. Az ezt követő években a szereplők az ilyen pillanatokban Perryre támaszkodtak. Ez volt a dolga – megtörni a csendet egy jól irányzott viccel, például egy hosszú éjszakai forgatás közepén, amikor már mindenki fáradt és nyűgös volt. „Ő volt a csapat mókamestere, az biztos” – mondta LeBlanc.
Azon az éjszakán a szökőkútnál kimerültek voltak, és a kiborulás határán táncoltak, de együtt voltak, a szó szoros értelmében. Perry folytatta, és azon viccelődött, hogy milyen hihetetlenül kényelmetlenül érzik magukat. Valaki gyorsan beindította a kamerát, és megörökítette, ahogy mind a hatan őrült módjára nevetnek. Bright és a vágócsapat ezt vágta bele az ikonikus főcímbe, amelynek nagy része a tervezett – koreografált táncmozdulatok és a kamerába pillantások – szerint alakult. De azok a rövid bevágások a vége felé, amikor teljesen átázva és vihogva fröcskölik egymást, teljesen rögtönzöttek voltak, a színészek azért bohóckodtak, hogy megpróbálják egymásban tartani a lelket.
Tíz évvel később, amikor a Jóbarátok utolsó évadának sajtótájékoztatóján Perry-t megkérték, hogy gondoljon vissza a szökőkutas forgatásra. Ezúttal nem akart viccet csinálni belőle. Emlékezett a sok nevetésre, persze – különleges este volt ( még ha kissé fagyos is). De számára ez az emlék egy olyan dolog kezdetét jelentette, amely megváltoztatta mindannyiuk életét. Amit a kamerák megörökítettek, az a pillanat volt, amikor minden megváltozott. „Hat ember egy szökőkútban hajnali négykor, akik egy utazásra készülnek” – mondta Perry, a sorozat sikerének kétes kimenetelére utalva. „És fogalmuk sincs, hogy mi vár rájuk – azon kívül, hogy jó móka lesz, és talán működni is fog.”
Végezetül mutatjuk az eredményt, íme a Jóbarátok ikonikus, szökőkúttal felturbózott főcíme:
Nyitókép: NBC
Reméljük, tetszett a Jóbarátok érdekességeiről szóló cikkünk. Még több hírességekkel, filmekkel, sorozatokkal kapcsolatos tartalomért kattints ide.
Ha tetszenek a cikkeink, kedveld és kövesd Facebook oldalunkat!