Készen állsz a titok felfedésére? Tudd, meg cikkünkből azt, amire minden fogyni és izmosodni vágyó ember kíváncsi: mi a szuper hatékony HIIT edzés lényege.
A HIIT edzésről (High-Intensity Interval Training, magyarul magas intenzitású intervallum, vagyis szakaszos edzés) korábban már részletesebben írtunk, ezt a cikkünket itt olvashatod el. Ebben a cikkben azt áruljuk el, mi a HIIT edzés lényege valójában.
A HIIT edzés lényege
A HIIT edzés lényege, hogy rövid időtartamú, magas intenzitású gyakorlatok és könnyebb pihenőidők vagy alacsony intenzitású periódusok váltják benne egymást. Rögtön elmagyarázzuk, mit is jelent ez a gyakorlatban, viszont hadd adjunk előtte egy hasznos tanácsot.
Ha korábban nem volt a mindennapi életed része a mozgás, érdemes először rövidebb intenzív szakaszokkal és hosszabb pihenési vagy kevésbé intenzív szakaszokkal kezdeni, majd a pihenőidőket csökkenteni a magas intenzitású periódusok rovására.
De vissza a lényeghez. A HIIT edzésben többféle gyakorlatot is váltogathatsz, de most inkább egy egyszerűbb példával szemléltetnénk, hogyan végezhetsz egyféle mozgásformával HIIT edzést, például futással vagy szobabiciklizéssel. Mutatjuk az edzés felépítését is.
20 perces HIIT szobabiciklizés (15/45 másodperc)
• Indítás: 5 perc kényelmes, lassú tekerés
• 10 körön keresztül 15 másodperc nagyon intenzív, „ami a csövön kifér” jellegű tekerés, majd 45 másodperc lassú tekerés (a 10 kör összesen 10 perc)
• Levezetés: 5 perc kényelmes, lassú tekerés
20 perces HIIT futás (15/45 másodperc)
• Indítás: 5 perc lassú kocogás vagy közepes tempójú gyaloglás
• 10 körön keresztül 15 másodperc sprint, majd 45 másodperc kocogás vagy közepes tempójú gyaloglás (a 10 kör összesen 10 perc)
• Levezetés: 5 perc lassú kocogás vagy közepes tempójú gyaloglás
A körök intenzívebb és lazább szakaszainak mérésére rengeteg időzítő applikáció létezik okostelefonokra, melyek sípolással jelzik a „melós” és a „lazulós” idők elejét és végét, így nem kell külön figyelgetned a stoppert. Írd be a Google Play vagy az App Store keresőjébe a „timer” szót és máris válogathatsz az appok közül.
Ahogy javul az állóképességed és kezd „túl könnyű lenni” a 15 másodperces intenzív szakasz, emeld meg nyugodtan 20 másodpercre, ezzel egyidejűleg a kevésbé intenzív pihenő szakaszt pedig csökkentsd 40 másodpercre (ez már a 20/40 másodperces HIIT edzés).
Ha a viszonylag monoton kezdet után szélesítenéd a látóköröd, mást is kipróbálhatsz, hiszen többféle HIIT edzés létezik, köztük a kardio HIIT edzés, a saját testsúlyos HIIT edzés, a teljes testet átmozgató HIIT edzés, a súlyokkal végzett HIIT edzés, vagy a sokak által ismert, nagy népszerűségnek örvendő, mindössze 4 percig tartó, szuper intenzív Tabata edzés, melyről ebben a cikkünkben írtunk már.
További egészséggel és életmóddal kapcsolatos tartalmak között itt böngészhetsz. Ha tetszenek cikkeink, kedveld és kövesd Facebook oldalunkat!