Nincs olyan ember, aki ne vágyna kiadós, pihentető éjszakai alvásra és csodálatos, madárcsicsergős ébredésre – a vekker csörgése nélkül. Úgy tűnik, mintha a durmolástól az életünk jobb lenne, ha annyit alhatnánk, amennyit csak szeretnénk. Az alvás azonban barátunkból ellenségünkké válhat, ha nem szabunk neki korlátokat.
A túl sok alvásnak rengeteg mellékhatása van, ezért át kell gondolnunk, a továbbiakban is hódolunk-e neki. A mellékhatásokat az alábbiakban részletezzük.
Állandó kimerültség
Furcsa módon attól, hogy sokat alszol, nem fogod magad frissnek, üdének és energikusnak érezni. Épp ellenkezőleg, fáradt leszel. Egy felnőtt ember napi alvásszükséglete 7-9 óra között mozog. Ha ennél többet alszol, az agyad tompa lesz, és dekoncentrálttá válsz.
Fejfájás
Ez a túlalvás gyakori jele, amit a neurotranszmitterek hibás működésbe lépése okoz. A túl sok alvás általában feszültség típusú fejfájást okoz. Ráadásul ha horkolsz, nagyobb valószínűséggel ébredsz fejfájással. Egy felmérés szerint a horkolók 60%-a hajlamos fejfájással kelni.
Ronthat a krónikus betegségeken
Elég gyakran előfordul, hogy a túl sok alvás súlyosbítja a krónikus depressziót és más betegségeket, például a hátfájást. Emellett, ha hajlamos vagy éjszakai légzéskimaradásra (más néven alvási apnoera), a rossz alvásminőség miatt megeshet, hogy sokkal később kelsz, így a szíved állapota romolhat.
Ingerlékenység
Ahelyett, hogy reggel kicsattannál az energiától és csak úgy kiszökkennél az ágyból, nagyobb valószínűséggel ébredsz rosszkedvűen. Ha már a nap elején fáradt vagy, és rájössz, hogy nem tudsz olyan produktív lenni, mint szeretnél, az elrontja a hangulatodat, ingerlékenyebbé és dühösebbé tehet.
Idő előtti öregedés
Ilyenkor nemcsak az arcod öregszik gyorsabban, hanem az agyad is. Becslések szerint ez utóbbi akár 2 évet is „vénülhet”. A túl sok alvás memória- és koncentrációs problémákat okozhat. Ráadásul a túlalvás lelassítja az anyagcserét és súlygyarapodáshoz vezet.
Még több érdekességet itt találsz!