Ha kíváncsi vagy, mi lehet a boldogság receptje, itt az alkalom, hogy kiderítsd! A boldogság csak egy kattintásnyira van.
Nem érzed magad elég boldognak, ezért életmódváltáson gondolkodsz? Válts inkább életszemléletet! A témával kapcsolatos több éves tudományos kutatás után sem jött rá Christopher Boyce egyetemi professzor, hogyan lehet ő maga is boldog. Egy bhutáni biciklitúra azonban gyökeresen megváltoztatta ezt és meglelte a boldogság kulcsát, melyet nekünk is átnyújt.
Életmódváltás helyett szemléletmódváltás
„2017 októberében otthagytam a tudományos munkámat (mert boldogtalan voltam), és elkezdtem kerékpározni Bhutánba a boldogságért . Ez egy 18 hónapos utazás volt, amely féktelen örömet és élvezetet, valamint mély kihívást és szívfájdalmat hozott. Útközben végül mély, tartós boldogságérzetre találtam.”
Dr. Christopher Boyce, boldogság és jólétkutató
Egy dolog tudni, hogy mi teszi boldoggá az embereket, de egészen más dolog maga is boldog életet élni. Nem kaptam igazi ízelítőt a boldogságból, amíg fel nem adtam évtizedes boldogságkutatói karrieremet, felpakoltam egy biciklire mindent, amire pár hónap alatt szükségem volt, és elkezdtem kanyarogni a világ körül Bhutánba.
Azok számára, akik nem ismerik Bhutánt: ez egy kis himalájai királyság, amely arról híres, hogy minden nemzetpolitikai döntését a boldogságra alapozza.
Nem semmi úticél, nem semmi utazás. Ott többet tanultam a boldogságról, mint akadémikusként egész addigi életemben. Ez nem jelenti azt, hogy elvetném a könyvek és levelek útján megszerzett tudást. De sok minden szól amellett, hogy közvetlen tapasztalatokat szerezzünk az életben. Az alábbiakban néhány dolog, amit útközben tanultam.
1. A tartós boldogsághoz mélyre (is) kell menni
Amikor az emberek a boldogságról beszélnek, egyesek elutasítják, mint megvalósítható társadalmi célt, mert a boldogságpolitikát félre lehet értelmezni úgy, hogy az emberek állandóan mosolyognak és nevetnek.
Pedig bármennyire is kellemes a mosolygás és a nevetés, állandóan csinálni őket nem reális és nem is kívánatos. A nehéz érzelmek az élet természetes részei. Manapság szeretek sírni, mert felszabadít. A szorongás pedig, amire hajlamos vagyok, olyasmi, amihez ma már inkább nyitottan és kíváncsian állok, mintsem hogy elrejtőzzek előle.
Az a fajta boldogság, amit én értékelek, mélyebb: a kapcsolaton, a célon és a reményen alapul, mégis van helye mellette a szomorúságnak és a szorongásnak is. Valójában ez az a fajta boldogság, amelyre egy olyan ország, mint Bhután törekszik, és úgy gondolom, hogy több országnak (és embernek) is törekednie kellene erre.
2. Legyenek céljaid, de ha kell, tudd elengedni őket
A célok hasznosak lehetnek, mivel irányt adnak a mindennapi életünknek. Könnyű azonban belefeledkezni egy eredmény elérésébe, és azt hinni, hogy ettől függ a boldogságunk.
Ahelyett, hogy a pszichológusok által flow-nak nevezett állapotba kerülnénk – egy magával ragadó, pillanatnyi létállapotban -, lehet, hogy kitartóan nyomulunk egy cél felé. Még akkor is, ha a céljaink elérése nem mindig hoz boldogságot.
Amikor Bhután felé bicikliztem, sokszor elengedtem a gondolatot, hogy valaha is elérem Bhutánt, és ezzel biztosítottam, hogy az utazásom céltudatos és élvezetes maradjon. Amikor megérkeztem, bármennyire is gyönyörű volt Bhután, a kimerültség és a honvágy lett úrrá rajtam. Ha nem vagyunk boldogok az út során, akkor fel kell tennünk magunknak a kérdést, hogy érdemes-e egyáltalán elindulni.
3. Ne hagyd magad félrevezetni különböző történetekkel
Sok sztori kering arról, hogy mivel jár a boldog élet, de ezeket nem mindig támasztják alá megbízható bizonyítékok. Ilyen például a fentebb leírt „ha ezt megvalósítom, boldog leszek” történet. Egy másik népszerű történet szerint a pénzzel boldogságot lehet vásárolni. Kutatói pályafutásom nagy részét ennek vizsgálatával töltöttem (és 18 hónapig szerényen utazgattam).
Egyértelmű, hogy a több pénz (az alapvető szükségletek kielégítésén túl) nem jelent semmit ahhoz képest, hogy jó minőségű kapcsolataink vannak, gondoskodunk a mentális és fizikai egészségünkről, és értelmesen, a hitünknek és értékeinknek megfelelően élünk. Mégis, sajnos, ezeket a dolgokat gyakran feláldozzuk a „többért”.
Ezek a történetek azért maradtak fenn, mert olyan gazdasági rendszert támogatnak, amelynek célja a GDP növelése, nem pedig az emberek és a bolygó jólétének javítása.
4. Engedd meg másoknak, hogy adjanak
A meleg és szeretetteljes kapcsolatok elengedhetetlenek a boldog élethez. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ilyen kapcsolatokat könnyű kialakítani.
Akadémikusként az adatokból láttam, hogy a kapcsolatok mennyire fontosak a boldogság szempontjából. De mint sokaknak, nekem is nehéz volt kiépíteni őket a saját életemben. Nem így nevelnek minket, és gyakran azt gondoljuk, hogy az emberek csak akkor szeretnek minket, ha bizonyos feltételeknek megfelelünk, ahelyett, hogy elhinnénk, feltétel nélkül szeretnek azért, akik vagyunk.
Ami a legjobban megdöbbentett a kerékpáros utazásom során, az az emberek kedvessége és nagylelkűsége volt. Az emberek beengedtek az életükbe, ételt vagy szállást ajánlottak nekem, még akkor is, ha szerény körülmények között éltek. Amikor elindultam, csak sejtésem volt erről a nagylelkűségről, de túl gyorsan száguldottam előre ahhoz, hogy megfontoljam, megállok és elfogadom, amit kínálnak. Idővel megtanultam beengedni az embereket, és ez mélyebb kapcsolatokhoz és több boldogsághoz vezetett.
5. Túl tudsz jutni minden válságon
Nem jutottam volna el Bhutánba biciklivel anélkül, hogy egy-két válsággal ne kellett volna szembenéznem. Mindannyian szembesülünk majd valamikor egy válsággal. Lehet, hogy nyalogatjuk a sebeinket, majd újra nyeregbe pattanunk, de ahhoz, hogy lelkileg túl tudjunk jutni egy válságon, szükségünk van mások támogatására. Időt kell adnunk magunknak is, hogy értelmezni tudjuk a történteket, és erősíteni tudjuk magunkban azt, hogy céltudatosan haladunk előre. Ezek mind elengedhetetlenek a megfelelő alkalmazkodó képességhez, ami sokat segített nekem az utam során.
6. Nincs jobb hely, mint a csillagos ég alatt
Nincs is jobb, mint a csillagok alatt heverészni egy egész napos hegyi kerékpározás után. Az ember a természetből származik, mégis oly sok időt töltünk bent, épített, gyakran mesterkélt szociális terekben, amelyek nem elégítik ki az alapvető szükségleteinket. A természet elengedhetetlen a jólétünkhöz – nem csak azért, hogy nyugodtnak és békésnek érezzük magunkat a pillanatban, hanem azért is, hogy az emberi életet az elkövetkező generációk számára is fenntartsuk.
Christopher Boyce a skóciai Stirlingi Egyetem viselkedéstudományi központjának tiszteletbeli munkatársa.
Ez a cikk a The Conversation című folyóiratban jelent meg a Creative Commons licenc alapján. Olvassd el az eredeti cikket.
Hasonló tartalmakért kattints ide! Ha tetszenek cikkeink, kedveld és kövesd Facebook oldalunkat.