8 súlyos hiba, ami alvászavarhoz vezethet

Sokunk számára ismerős az érzés, amikor kialudtuk a „kötelező” 8 órát, mégsem ébredünk kipihenten. Gyakran a stresszre és a folyamatos rohanásra fogjuk, de néha a reggeli fáradtság okai egészen mások. Nézzük, mi akadályozhatja a pihentető alvást, és idézhet elő alvászavart.

8. Normális napirend hiánya

© depositphotos, © depositphotos

Életünk a biológiai óra szerint zajlik, amely az álmosság és az éberség váltakozásának szabályos ciklusa. Ha minden este más időpontban fekszünk le, megszakítjuk ezt a ciklust, ami álmosságot és fáradtságot eredményezhet. Éppen ezért, az alvászavart elkerülendő érdemes minden este ugyanabban az időben lefeküdni.

7. Hétvégi alváspótlás

© depositphotos

Ha hétköznap 5-6 órát alszunk, míg hétvégén kétszer annyi időt töltünk pihenéssel, akkor – ismét – megbontjuk a szervezetünk biológiai ritmusát. Ez az alvászavarok mellett az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és a szív-és érrendszeri betegségek kialakulásának fokozott kockázatával jár. Ennek elkerülése érdekében próbáld úgy intézni, hogy az ébredési időd ne mozogjon egy óránál többel.

6. A szundi gomb nyomkodása

A telefonod ébresztőjétől kicsikart további 10-15 perc nem tesz jót. Ha újra elszundítasz, előfordulhat, hogy a mélyalvás fázisába esel, és ébredéskor még fáradtabbnak érzed magad. A legjobb, ha arra az időpontra állítod be az ébresztőt, amikor feltétlenül fel kell kelned – és fel is kelsz

5. Túl sok fény a szobában

© depositphotos

Ha a szemed bármilyen fényt kap, a szervezeted elnyomja az alvást elősegítő melatonin hormon termelését, ami alvászavarokhoz vezethet. Ez a hatás mind a természetes, mind a mesterséges fényre, például a tévé világító gombjára vagy a mobilod kijelzőjének fényére vonatkozik, ezért jobb, ha mellőzöl minden elektronikai eszközt a hálószobádban.

4. A reggeli kihagyása

© depositphotos, © depositphotos

A reggeli segít beindítani a biológiai órát, amely visszaszámolja az időt a következő pihenésig. Ha túl sok idő telik el az ébredés és az első étkezés között, a szervezetedben megnő a kortizol nevű stresszhormon szintje.

3. Keményítős és édes ételek fogyasztása lefekvés előtt

© depositphotos, © depositphotos

A lefekvés előtti evés nemcsak a szervezetedre, hanem az alvásodra is (káros) hatással van. Ez különösen igaz a magas glikémiás indexű ételekre, amelyek növelik a kortizol szintjét a szervezetedben. Ez a hatás 5 órán át tart, ezért jobban jársz, ha 5 órával lefekvés előtt lemondasz a pizzáról, a süteményekről, a krumpliról, és könnyebb ételekkel, például joghurttal vagy alacsony zsírtartalmú hússal helyettesíted őket.

2. Kupi a hálószobában

© depositphotos, © depositphotos

A rendetlen hálószoba a nap folyamán be nem fejezett feladatokra emlékeztet – állítják a kutatók. Ezzel szemben a rendezett szoba és a friss, illatos ágyneművel bevetett ágy arra ösztönöz, hogy korábban aludj el. A jó alvás érdekében rendszeresen tegyél rendet a hálószobádban.

1. Forró zuhany vagy fürdő közvetlenül lefekvés előtt

Egy meleg fürdő elősegíti az ellazulást és a könnyebb elalvást, ha nem közvetlenül lefekvés előtt teszed. A testhőmérséklet csökkenése az egyik olyan jelzés, melyet a tested küld, hogy ideje lefeküdni, és a forró zuhany vagy fürdő megzavarja ezt a jelzést. Ezt megelőzendő, legalább 1,5-2 órával a tervezett elalvás előtt tusolj vagy vegyél fürdőt.

Hasonlóan érdekes tartalmakat olvasnál? Itt megteheted!

Ne maradj le legfrissebb tartalmainkról, kövesd a Napiklikket a Google Hírek-ben is!